سوالات متداول وبینار ایوند

 

1. وبینار چیست؟
وبینار در واقع برگزاری رویداد آنلاین است. مدرس یا سخنران در ساعت و تاریخ مشخصی بر پشت سیستم قرار میگیرد و با اشتراک گذاری تصویر و یا صدا و یا فایل های آموزشی اقدام به برقراری ارتباط با شرکت کنندگان خواهد کرد.

2. تفاوت وبینار با پخش زنده چیست؟
پخش زنده در واقع پخش آنلاین رویدادیست که به شکل حضوری در حال برگزاریست و برای استفاه از آن نیازمند فراهم کردن تجهیزاتی از قبیل دوربین و سه پایه و فیلم بردار و … خواهید بود. اما وبینار کاملا در بستر وب برگزار میشود. شما و کلیه شرکت کنندگان رویداد شما در تاریخ و ساعتی که مشخص کردید، آنلاین خواهند شد. و در فضای مجازی امکان پرسش پاسخ و برقراری ارتباط خواهند داشت که در پخش زنده این امکان فراهم نیست.

3. برای برگزاری وبینار به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟
برای برگزاری وبینار یک دستگاه رایانه یا لپ‌تاپ، موبایل و یا تبلت متصل به اینترنت مناسب، وبکم و هدست کافی است. بهتر است برگزار کنندگان به جهت آپلود فایل از موبایل جهت برگزاری وبینار استفاده نکنند تا تجربه بهتری داشته باشند..

4. سرعت اینترنت مورد نیاز برای برگزاری یک وبینار چقدر هست؟
برای برگزاری یک دوره آموزشی آنلاین کافی است سرعت لازم جهت تدریس مدرس فراهم شود. این سرعت متناسب با امکانات مورد استفاده در کلاس مانند صدا، تصویر و دسکتاپ بین 5 KB/s تا 50 KB/s متغییر خواهد بود. به بیان دیگر حداقل اینترنت ADSL 128 ضروری است. دقت داشته باشید برای ارایه محتوا سرعت آپلود اهمیت دارد.

5. سرویس وبینار ایوند محدودیت تعداد شرکت کننده دارد؟
تعداد افراد شرکت کننده در وبینار حداقل 10 و حداکثر 600 نفر میباشد که  شما میتوانید این تعداد  را  با مراجعه به بخش وبینار پنل مدیریتی رویداد افزایش دهید. در صورتی که ظرفیت بالای 600 نفر مدنظر شما میباشد با شماره تماس 43407788 داخلی 2 با پشتیبانی در ارتباط باشید

6. سرویس وبینار ایوند محدودیت زمانی برای برگزاری وبینار را دارد؟

سرویس وبینار ایوند روی هر رویداد تعریف می شود و حداقل زمان انتخابی شما برای  وبینار 1 ساعت میباشد و 2 ساعت  پس از اتمام رویداد اتاق وبینار غیر فعال میشود.  شما میتوانید زمان مورد نیاز رویداد را با مراجعه به بخش وبینار پنل مدیریتی رویداد افزایش دهید.  در صورت نیاز به هر تغییری با پشتیبانی در ارتباط باشید.
7. 
شرکت کنندگان از چه طریقی به لینک وبینار دسترسی خواهد داشت؟
بعد از فعال سازی وبینار شما در ایوند، گزینه “ورود به وبینار” در حساب کاربری شرکت کنندگان، در قسمت “بلیت های من” اضافه خواهد شد که تا زمان پایان رویداد شما این لینک فعال خواهد بود. همچنین هر شرکت کننده ای که بلیت رویداد شما را خریداری کند به همراه بلیت یک فیلم نحوه ورود به وبینار دریافت می‌کند.

8. آیا امکان دیدن نسخه آزمایشی (دمو) وبینار ایوند قبل از پرداخت و فعال سازی وجود دارد؟
بله، شما میتوانید با ورود به پنل مدیریت رویدادتون، در بخش “وبینار” کلیک کنید و در صفحه باز شده سیستم وبینار ایوند را انتخاب کرده و نسخه آزمایشی وبینار رو مشاهده بفرمایید. کاملا تست کنید و در صورت نداشتن مشکل نسخه وبینار خود را فعال کنید. اتاق آزمایشی صرفا جهت تست میباشد و به صورت اختصاصی نمیباشد.

9. آیا ایوند وبینارها را پشتیبانی میکند تا در روز برگزاری مشکلی برای استفاده از وبینار وجود نداشته باشد؟
بله، شما همه روزه از ساعت 8 صبح تا 10 شب میتوانید از طریق آیدی تلگرام @skyroom_support با کارشناسان اسکای روم به صورت مستقیم در ارتباط باشید. توجه داشته باشید پشتیبانی فنی تنها شامل مشکلات به وجود آمده در داخل سرویس وبینار است. همچنین شما می‌توانید در زمان فعال سازی درخواست کنید تا یکی از کارشناسان در وبینار شما آنلاین باشند تا در صورت بروز مشکل بر طرف نمایند.
موارد قبل از ورود به اتاق وبینار از قبیل بلیت، دسترسی شرکت کنندگان به لینک وبینار، هزینه، تسویه حساب و … را  از طریق شماره تماس 43407788 با پشتیبانی ایوند  مطرح بفرمایید. اتاق وبینار شما 2 ساعت قبل از شروع رویداد فعال میشود.

ساعت کاری پشتیبانی ایوند ، روزهای کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح تا 9 شب میباشد. پس حتما یک روز قبل از برگزاری وبینار موارد لازم رو با پشتیبانی چک بفرمایید تا در روز برگزاری دچار مشکل نشوید. 

10. آیا این امکان وجود دارد تا بعد از ثبت نام شرکت کنندگان وبینار را فعال کنیم؟
خیر، ایوند به دلیل سهولت استفاده وبینار برای شرکت کنندگان و برای جلوگیری از سو استفاده برخی افراد از رویدادهای آنلاین، ورود و فعال سازی وبینار در سال جدید را اتوماتیک کرده و در حال حاضر تمامی رویدادهای آنلاین با فعال سازی وبینار  همراه می‌باشند. در صورت ثبت رویداد آنلاین و بررسی قابلیت سیستم وبینار ایوند، جهت انتشار رویداد در سایت نیاز به فعال سازی سیستم وبینار خواهید داشت.

11. در صورت تغییر تاریخ رویداد دسترسی به لینک وبینار قطع خواهد شد؟
خیر، سرویس وبینار بر روی تاریخی که شما در  تعریف میکنید تنظیم می‌شود.

12. چگونه میتوان سرویس وبینار را فعال کرد؟
برای فعال سازی  باید در ابتدا رویدادی قابل ثبتنام در ایوند داشته باشید. اگر ایجاد رویداد کردید وارد “مدیریت” یکی از رویدادهاتون شوید و در لیست باز شده گزینه “وبینار” را انتخاب کنید، در صفحه باز شده میتوانید سیستم موردنظر خود را انتخاب کنید.در صورتی که از سیستم وبینار ایوند استفاده مبکنید ظرفیت و ساعت مورد نظرخود  را جهت فعالسازی انتخاب کنید و نسخه دموی وبینار رو مشاهده نمایید. در صورت استفاده از سیستم وبینار ایوند 4 لینک ورود ، 2 ساعت قبل از شروع رویداد  برای شما در همان صفحه وبینار اضافه خواهد شد.

13. آیا امکان ضبط وبینار وجود دارد؟
در صورتی که تمایل به ضبط وبینار دارید هنگام ایجاد رویداد آنلاین، گزینه «رویداد ضبط شود» را فعال کنید، از لحظه‌ ورود برگزارکننده به اتاق تا انتهای جلسه، وبینار ضبط می‌شود و فایل آن بعد از ۳۰ دقیقه از انتهای جلسه در اختیار برگزارکننده قرار می‌گیرد. زمانی که گزینه ضبط را فعال می‌کنید، اتاق وبینار شما در سیستم وبیناری روبرو ایجاد می‌شود. توجه داشته باشید که فایل وبینار شما به مدت سه روز از پنل مدیریتی در دسترس است. لازم است در این بازه آن را دانلود کنید یا با شرکت کنندگانتان به اشتراک بگذارید.
نکته مهم: به منظور دریافت فایل ویدئو ۳۰ دقیقه بعد از جلسه، لازم است که هنگام خروج از اتاق وبینار گزینه «ترک جلسه برای همه» را انتخاب کنید. در غیر این صورت حتی اگر یک نفر در اتاق وبینار باقی مانده باشد، جلسه همچنان در حالت ضبط باقی خواهد ماند.

14. آیا میتوان فایل خاصی در وبینار با دیگران به اشتراک گذاشت؟
وضعیت به اشتراک گذاری فایل ها کاملا به شما بستگی دارد، شما قادر خواهید بود اسلاید و یا پی دی افی که در حال آموزش هستید را انتخاب کنید تا به اشتراک گذاشته شود. و یا اینکه کل دسکتاپ را با مخاطبان به اشتراک بگذارید، و یا اگردر حال آموزش تخصصی در محیط یک برنامه هستید تنها اون برنامه خاص را با مخاطبان به اشتراک بگذارید. حداکثر مقدار آپلود فایل 10 مگابایت است.

15. آیا امکان پرسش و پاسخ بین مدرس و شرکت کنندگان وجود دارد؟
بله ارتباط میان مدرس و کارآموزان می تواند به صورت دو‌طرفه برقرار شده و همانند کلاس های حضوری امکان پرسش و پاسخ وجود دارد. شما میتوانید انتخاب کنید این پرسش و پاسخ در قالب متن (چت) و یا در قالب گفتاری و پخش صدا اتفاق بیافتد.در صورت تمایل برای ارتباط شرکت کنندگان با هم در اتاق وبینار برگزار کننده میتواند برای هریک سطح دسترسی ایحاد کند.

16. مدیریت نقش وسطح دسترسی افراد در اتاق وبینار به چه صورتی هست؟
سه مدل نقش در اتاق وبینار وجود دارد:
کاربر عادی: کاربران عادی به رنگ سفید در پنجره کاربران نمایش داده می شوند و تنها شنونده و بیننده بوده و صرفا می‌توانند از محتوای در حال ارایه در رویداد استفاده کنند. این محتوا می‌تواند شامل صدا، تصویر، کلیپ های صوتی و ویدیویی، اسلاید و… باشد. البته امکان استفاده از بخش گفتگو (چت) برای کاربران عادی فراهم شده و می‌توان از این طریق با سایر کاربران از جمله ارایه دهنده و اپراتور در ارتباط بود. در صورت نیاز اپراتور می تواند دسترسی کاربر عادی را به طور موقت به ارایه دهنده ارتقا دهد و یا مستقیما ابزارهای ارتباطی کاربران عادی را فعال نماید تا کاربران عادی نیز بتوانند از ابزارهای صوتی ، تصویری برای طرح سوالات و بیان نظرات خود استفاده کنند.ارایه دهنده: کاربرانی که نقش “ارایه دهنده” دارند با رنگ سبز در پنجره کاربران نمایش داده می شوند. این کاربران می توانند از ابزارهای پخش مدیا، نمایش اسلاید، ارتباط صوتی و تصویری، اشتراک دسکتاپ، وایت برد جهت برقراری ارتباط با سایر کاربران و ارایه محتوا استفاده نمایند.
اپراتور: کاربران دارای نقش اپراتور در پنجره کاربران به رنگ “آبی” نمایش داده می‌شوند. اپراتورها علاوه بر دسترسی کامل به ابزارهای ارتباطی برنامه، می توانند دسترسی های سایر کاربران را نیز مدیریت نمایند.اپراتور با دوبارکلیک بر روی اسم کاربران عادی و یا ارایه دهنده می تواند اطلاعات آن کاربر از جمله نسخه مرورگر و سیستم عامل آن شخص را مشاهده نماید.این امکان برای کاربران عادی فقط برای نام کاربری خودشان وجود دارد.
شما به عنوان ادمین می‌توانید مدیریت نقش افراد را تغییر دهید.

17. لینک ورود به وبینار چه زمانی قابل دسترس است؟
برگزار کنندگان  سرویس وبینار 2 ساعت قبل از شروع رویداد دسترسی به  4 لینک  اختصاصی خود را خواهند داشت، اما دسترسی شرکت کنندگان به لینک، نیم ساعت قبل از شروع وبینار خواهد بود. و قبل از آن امکان ورود وجود ندارد.

18. برای  شرکت در وبینار ها حتما باید با ip ایران وصل باشیم؟
خیر، برای شرکت در وبینار محدودیت جغرافیایی وجود ندارد.

19. چگونه رویداد حضوری خود را به وبینار تغییر دهیم؟
رویداد حضوری خود را از بخش رویدادهای من در حساب کاربری لغو کرده و رویداد دیگری را به صورت وبینار تعریف کنید و از طریق ارتباط باشرکت کنندگان در پنل مدیریتی رویداد افراد را از وبینار مطلع سازید. شرکت کنندگان باید در رویداد وبینار ثبت نام کنند تا نام کاربری و رمز عبور اختصاصی برای آنها ارسال شود.

20. در صورتی که از سرویسی غیر از وبینار ایوند استفاده میکنیم چگونه میتوانیم از خدمات ثبت نام ایوند استفاده کنیم؟
بله، البته برای تجربه کاربری بهتر پیشنهاد میکنیم که از «ابزار وبینار ایوند» استفاده کنید. ولی اگر این شرایط را ندارید، میتوانید بعد از ساخت رویداد، از طریق پنل مدیریتی رویداد، وبینار اختصاصی خود را تعریف کنید و سپس اقدام به پرداخت هزینه کنید. با وارد کردن و ثبت جزییات و لینک ورود وبینار اختصاصی، ما این اطلاعات را ذخیره کرده و به صورت اتوماتیک برای شرکت‌کنندگان رویداد ارسال خواهد شد.

شما از این راهنمایی راضی بودید ؟